Miért? Mert sokak szerint a jelenlegi társadalmi rendszer fenntarthatatlan. A kapitalizmus a monetáris árutermelő piacgazdaságon alapszik. Ebbe a mondatba igyekeztem mindent beletenni, de mit is jelent ez a sok jelző?
A kapitalizmus lényegét: gazdasági alapját, amire a társadalmi rendünk épül. Monetáris, mert pénz- és profit-alapú. Minden megtermelt áru és szolgáltatás pénzért cserélődik. A dolgozó munkájáért pénzt kap. A vállalat árujáért pénzt kap. A gazdaságot a pénz körforgása tartja fenn - munkáért pénzt, pénzért árut. És az áru előállításához is pénz kell. Sok pénz. Tőke. Itt lép be a szürke eminenciás, a bank, a pénz körforgásának ábrájába. Ha a rendszerben kevés a pénz, a gazdasági növekedés lelassul, vagy leáll. Ha sok a pénz, a rendszer felgyorsul. A rendszer szereplői csoportosíthatóak munkaadó, munkavállaló és fogyasztó, vagy háztartások, vállalatok, állam és bank csoportjára, attól függően, hogy mit vizsgálunk, de a szereplőket a pénz köti egymáshoz mindkét esetben. Tessék elképzelni a körforgást, nem nehéz.
A piacgazdaság lényege, hogy a kereslet és kínálat egyensúlya határozza meg az árat - azaz az elérhető profitot. Amiből kevés van, az drága. Amiből sok van, az olcsó. Ez érvényes a pénzre is. A pénz ára pedig a kamat. Továbbá fontos jellemzője, hogy az egyéni szabadságon és a magántulajdonon alapszik. Azaz, mindenkinek joga van vállalkozni és joga van szabadon rendelkezni a saját tőkéje felett, ill. szabadon meghatározni az árakat, béreket - az állam kisebb-nagyobb beavatkozása mellett. Ez országonként különbözik, és vonatkozhat az említett ár-, bérszintekre, vagy a konkurrencia elleni vagy azzal összefogó magatartás szabályozására.
A kapitalizmus további sajátja az a ciklikus változás, ahogy a fellendülés után a gazdaság lefelé indul, eléri a válságot: ami egy gazdasági mélypont. A válságban a termelés csökken vagy stagnál, a befektetések leállnak, a munkanélküliség nő - és eluralkodik a pesszimizmus. Ez a kamatot lefelé nyomja, míg el nem ér egy olyan szintet, ahol már megint megjelenik a kedv a befektetésre: a termelés újra megindul, a befektetések szaporodnak, a munkahelyek száma nő - ezzel együtt emelkedik a fogyasztás és optimistává válik a hangulat. És...a kamatok újra emelkedni kezdenek, tekintettel a megnőtt keresletre. Míg el nem érik azt a szintet, ahol már a folyamat megint visszafordul. Ez a kör a konjuktúráról a recesszióig a kapitalizmus megszokott normális működési ábrája.
Mi az új most? Két dolog: az egyik a környezetszennyezésnek az a szintje, ami már elindított olyan folyamatokat, amikre senki nem vágyott. A környezetszennyezés legfontosabb oka a pazarlás: az eldobható csomagolástól az eldobható autóig. A monetáris rendszer addig forog, amíg a pénz forog. A pénz akkor forog, ha egy áru hamar tönkremegy. A monetáris gazdaságnak nem érdeke, hogy tartós használati tárgyakat állítson elő - azaz, pazarol. Pazarol, és szennyezi a környezetet.
A másik új dolog a munkanélküliség jelenlegi szintje. A technikai fejlődés mai fokán a gépek egyre több helyen képesek az embert helyettesíteni. És helyettesítik is. Az emberi munka elöször a mezőgazdaságból szorult ki, mára az iparból és sajnos, a munkaerőt eddig felszívó szolgáltatóiparból is tolja kifelé az embereket. Az automatizálás elöször elvette az egész folyamatot az embertől - már csak részmunkákat ismerünk, alig akad valamilyen szakma, ahol a munkás a nyersanyagtól a kész termékig elő tudna állítani valamit. De már erre sem lesz lassan szükség: a gép nem hibázik, nem fárad, nem követel sokat. A kapitalizmus már eddig is kitermelt sokfajta munkanélküliséget: az ideiglenest, a szezonálist, a konjukturálist (gazdasági válságokkor), a strukturálist - ami egyes szektorokban létezik, míg másokban nem -, vagy ismeri azt a fajta munkanélküliséget is, ahol nem is a gazdasági, hanem a szociális rendszer segíti elő a munkanélküliséget, "túl jó" feltételeket teremtve a munkanélkülieknek.
A mostani más. A mostani technológiai munkanélküliség - és azt a jövőt testesíti meg, ami ellen a hajdani, rég elfelejtett géprombolók tiltakoztak. A technológiai munkanélküliségre nincs válasza a kapitalizmusnak. Sem a növekvő környezetszennyezésre, mivel nem tud nem termelni.
Erre a két gyógyíthatatlan nyavalyára még rájönnek a társadalmi felépítmény betegségei: az egészségügy tökéletlensége és az a hiányos lefedettsége. Ide tartozik az oktatás: a mindenki által észrevehetően romló oktatás, amire pedig milliókat áldoznak a kormányok. Ide tartozik az a politikai bizalmatlanság, ahogy megrendült a kormányokba vetett bizalom. Ide tartoznak a háborúk, mint a profitszerzés legdurvább és legkegyetlenebb eszközei. Az éhezés. És a listát mindenki tudná még folytatni. De mindegyik oka a pénz.
Hát valaki megtalálta ezekre a problémákra a választ. Ami egy új társadalom lenne, egészen új gazdasági alapokon. A monetáris rendszert, ami egy kényszermegoldás volt a középkori feudalizmus felváltására, meg kellene változtatni egy új, erőforrás alapú gazdasági rendszerré - a pénz kiiktatásával. A kormány kiiktatásával. A vallás kiiktatásával.A verseny kiiktatásával.
Ez az új gazdasági formáció tiszteletben tartaná a Földet, azaz életben tartaná az emberi fajt. Megszűnne a jelenleg létező monetáris rendszer - ennek megvannak az objektív okai is. Egyrészt a pénz csak papír, másrészt annyi pénzt pumpáltak a rendszerbe és olyan adósságszintet ért el minden ország, hogy lehetetlen a jelenlegi állapotot tovább fenntartani. A pénz mint olyan - ideig-óráig funkcionáló eszközünk.
Ez a változtatás alapjaiban cserélné ki a társadalmi felépítményt és életünket is. Szigorúan tudományos módszerekkel végeznénk a döntéseket. Egy repülőgépet nem lehet demokratikusan vagy totalitárius módszerrel vezetni. Csak egyféleképp: jól. A technika állásának megfelelően. A számítógép, a kibernetizáció levenné a mindennapi munkák nagy részének gondját az emberiség válláról. Az energia rendelkezésre áll, de le kell cserélni az energiaforrásokat. Használni a nap, szél, ár-apály, hullám és geotermikus, tiszta energiahordozókat. Megváltoztatni a Földet.Eltűnne a bűnözés, mert nem lenne értelme lopni. Mindenkinek lenne mit ennie. Hallottatok már a hidroponikáról?
Nem vagyok szakértője az új társadalmi rendnek. De elhiszem, hogy jobb lenne. Talán többet kellett volna írnom az újról, és kevesebbet a régiről, amit úgyis mindenki ismer. De szeretném azt is, hogy magatok fedezzétek fel. Ha valakit az érdekel, mi a különbség a kommunizmus és az erőforrás alapú társadalom közt, megtalálja a magyar honlapon a gyakori kérdések közt a választ is.
Feltettem egy másfél órás magyar nyelvű videó linkjét ide, de aki siet és gyorsabban szeretné lapozni, az megnézheti itt, ide legépeltem a magyar szinkronszöveget. A fordítást és az engedélyt Juliustól kaptam, ő a magyar Zeitgeist-oldalon egy önkéntes, aki már sokat tett az ügyben. Neki itt köszönöm.:)
Teszek még linkeket arról a Zeitgeist filmről, amelyik a 2007-ben jött ki és nagy viharokat kavart azóta az interneten. A film három részt tartalmaz: az első a vallás eredetéről beszél, a második a szeptembet 11-i merénylet megrendelőiről szól - nekünk most nem annyira témánk - , a harmadik rész viszont nagyon tanulságos, a bankok világméretű hatalmáról, tetteikről, és terveikről készült. A szinkron magyar nyelvű és önkéntes munkával készült. Az angolul értők rengeteg ilyen filmet találhatnak a neten.
Itt van még a Zeitgeist honlapja. További szinkronizált filmek a témában itt.
És már csak annyi dolgom maradt, hogy megköszönjem Piti Palkónak és Kerekes Zsuzsának, hogy felhívták a figyelmemet erre a nagyon érdekes, reménykeltő új mozgalomra, no meg, hogy mindenkinek kellemes olvasást kívánjak.