Asszonytartás
Ki kit tart el
Már Magyarországon is van asszonytartás, de kicsit más az alapja, gondolom, már nem sokáig, mint errefelé. Most, hogy Irám válik, van "szerencsém" közelről is betekintést nyerni ebbe a nagyszerűségbe.
Bevezetésképp a szituációba: tizenöt éve Ira egyik rokona kapott itt állást, és mivel kerestek még egy mérnököt, hát Ira férjét javasolták. Addig mindketten Moszkvában dolgoztak, ugyanazon a Repüléstechnikai Főiskolán vagy min végeztek. Amikor kijöttek, még csak egy gyerek volt, ide született a második. A férj dolgozott, Ira meg otthon maradt a gyerekekkel. A bölcsi, ovi ugyanis drága, 600-1200 frank, neki meg úgysem volt állása. Aztán meg a gyerekeket tanítani kellett oroszul is, hátha visszamennek, meg hordani iskolába, ilyen-olyan órára, meg otthon lenni velük, mert itt sokkal több az iskola-szünet is. A férjét néha hónapokig nem is látta, gyakori volt, hogy egy hét együttlét után további heteket már nem volt itthon.
A gyerekek felnőttek, de Irának még mindig nincs munkája. Az eredeti diplomája már nem ér semmit, azóta nem tanult itt semmit. (Én tanultam, mégse találok munkát.) A férjével elhidegültek, szerető mindkét oldalon, a férjé annyira köztudomású, hogy át is helyezték, mert álszent módon az oké, hogy hónapokat külföldön töltsön, de csalni az asszonyt az ciki. Odáig jutottak, hogy most válnak.
Ira beadta a válópert, ügyvédet keresett. Az ügyvéd a férj fizetésének 75%-át (!) kérte az első levelében. Amitől is férj agya totál elborult. Az nem volt részletezve a levélben, hogy azért kérik a törvényes maximumot, hogy lehessen alkudozni belőle, úgyhogy ő készpénznek vette, és most lépéseket tett. Elkezdte Moszkvában is a válópert. Ott persze nincs olyan összegű asszonytartás - még - mint Nyugaton, hiszen errefelé megszokottabb, hogy egy nő tartsa el magát. Már ha lenne munka, persze.
Újabb fejlemény az ügyben, hogy érinti a férj nyugdíjmegtakarítását is a megosztás. Annyira, hogy abból válás esetén még a nagyobb rész is megilleti néha az asszonyt. A baj az, hogy a nyugdíj-biztosító éppen közölte Irámmal, hogy tekintet nélkül az itt elkezdett válóperre, ha a moszkvai hamarabb végződik, ők azt is elfogadják, és akkor férjuram viheti az egészet, mert kivehető a teljes összeg ingatlanvételre. AKkor persze a szolgáltatások megszűnnek, de mivel ez a második pillér, az ügy végigvihető. Nagy összegről van szó.
Nekünk véleményünk nincs a dologról, keleten felnőve megszoktuk, hogy a nők dolgoznak, és saját nyugdíjuk van. Azt is megértjük, hogy a férj nincs elragadtatva, hogy fizetése minimum felét innentől egy általa gyűlölt nőre vonják le - és két gyerekére, de oda már nem sokáig. Hogy el kell tartson valakit, akit utál, és aki már 15 éve nem dolgozik, sőt, ezután sem lesz kénytelen, mert szépen ellesz az ő fizetésének felével, ha nem többel.
De Irát is megértjük, aki otthagyta akkor az állását, otthon maradt a férj karrierje és az itteni viszonyok miatt. Aztán munka nélkül maradt. Nincs ő egyedül, én is munka nélkül vagyok, és az itteni külföldiek nagy része, valamint a svájci nők egy része.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, ezt csak egy ideje látjuk, hogy ez a fajta bírósági gyakorlat nem a férjek tönkretételén alapszik, hanem egyszerűen azon az elven, hogy az állam gondoskodik arról, hogy Ira, és a többi elvált nő, gyerek ne az ő gondja legyen, hanem valamelyik kereső családtag, jelen esetben a férj nyakába szakadjon.
Hogy ez a válás hogy végződik, még nem tudni. Hogy Magyarországon mikor lesz ez gyakorlat, megint nem tudom, de ahogy egyre kevesebb a munkahely, rövidebb a gyes, a nőknek majd nálunk is komolyan el kell gondolkozni az otthonmaradáson, annak összes előnyével és hátrányával. A férfiaknak meg százszor is megnézni, kit vesznek el és hogy akarnak-e gyereket vállalni.
Bocs a rossz hírért...