Vigasz - nem vagyok hülye
A századik majom és a közös legelő. :)Mostanában elkalandoztam mindenféle vizekre, Popper Péter, Mohás Lívia, Csernus Imre és hasonló okos emberek írásait olvastam. A lényeg, és amit szeretnék veletek megosztani, hogy összeállt egy elképzelés a fejemben. Egy vigasztaló elképzelés.
Az alapgondolat az, hogy lehet-e beteg egy társadalom. Talán mindenki egyetért, hogy igen. Jung mondta elsőként a háború után, hogy nem kellene a világ összes bűnét az egyén nyakába varrni - mivel korunk és társadalmunk termékei is vagyunk, azonkivül mit tehet az egyén egy olyan össznépi őrülettel szemben, mint egy háború? Semmit. Az ember jól, egészségesen és boldogan is élhetne, ha békén hagynák. Popper Russelt idézi, aki szerint a görög társadalom máig sugárzó varázsa azon az egyszerű okon alapul, hogy az volt az utolsó egészséges társadalom, ahol az ember lehetett egyszerre okos és boldog. Ma már aki intelligens, az depressziós. Naponta érik olyan benyomások, hogy mire hazaér, a lelkibékéje narmincszor meg van zavarva, és azon gondolkozik, hogy normális-e még. Nincs mindenkinek lehetősége elvonulni az erdőbe és remeteként vagy szentként élni...Tehát élünk itt, egy - most - beteges társadalomban. Az egyik javasolható kiút - a közösségekbe forrás. Jól csináljuk, NOL- társak!!
Továbbá: olyan mennyiségű ismeretanyag gyűlt össze, hogy az egyes ember fejébe csak a töredéke fér bele. Ez szorongást okoz, hasonlót, mint a tüzet használó ősemberé volt - használta a tüzet, de nem ismerte. Használom a kocsit, számítógépet, hűtőt, mp3 lejátszót - de nem értem. Erre az össznépi és emelkedő szintű szorongásra a jó válasz az egyszerű, könnyen érthető lózung, a "Szebb jövőért", a "Heil Hitler", a "Lenin élt, Lenin él, Lenin élni fog", vagy Long live the queen. A populizmus egyszerű, könnyen érthető - megnyugtató. Tehát szeretjük az egyszerű dolgokat. Nem vagyunk mi hülyék...
Beszélnék még az ún. közös legelő problémájáról. Ha már közösségben élünk, mindenképp felmerül ez a közös dolgokat, utakat, erdőket, tereket, parkokat, iskolákat vagy szellemi, erkölcsi értékeket érintő kérdés. G.Hardin 1968-ban írt munkája az angliai közös legelők sorsáról szól. Mivel mindenki ingyen használhatta, hát az egyes gazdák hozzá-hozzácsaptak egy birkát a nyájhoz az optimális számon felül, ami a legelőt tönkretette és a teljes állomány elpusztult. A később végzett vizsgálatok azzal a felismeréssel zárultak, hogy az ember képes a mérlegelésre, ha a sajátjáról van szó, de képtelen rá, ha a közösről. Addig járok autóval, míg más is, a parkból csak egy virágot viszek haza, álló nap nyitott ablakkal fűtök és nem fárasztom magam a szemétválogatással. Közösségben élni feltételez(ne) egy közösségi felelősséget, illetve egy személyes felelősséget a közös dolgokért. Mintha ez a felelősség eltűnőben lenne... A kutatás eredménye az a következtetés, hogy szabályozni kell a közösség életét, ha meg akarjuk védeni a közös tulajdont. Jé...Fáj a demokrácia? Vagy nem is demokrácia a "nekem most mindent lehet"?
Az én olvasatomban még hozzájön ehhez a "ha mindenki csinálja, én is" - ha mindenki lóg a buszon, ha mindenki eldobálja a szemetet, ha senki nem adja át a helyét - miért pont én??? Én az ember frusztrált lesz, hülyének érzi magát, ha megfosztja magát olyan dolgoktól, amitől más nem. Ez szomorú. De.
Most idezagyválom a századik majmot. Olvasom, hogy a japán szigetvilág majmait megfigyelő kutatók észrevették, hogy ha egy majom új technikát tanul, lassan-lassan a többi majom is ellesi azt. Lassan, míg az újat használó majmok száma el nem ér egy határértéket. Akkor a módszer villámgyorsan terjedni kezd és a kolónia összes állata használni fogja. Más helyen, más állattal R. Sheldrake hozza a példát és elnevezi morfogenetikus mezőnek azt az "örökítést", ami nem a géneken keresztül zajlik, hanem valamilyen módon úgy adja át a tudást az uttódoknak, hogy akár köztes generációk is kimaradnak belőle, ha hiányoznak bizonyos feltételek.( Kékcinkék tanulták meg a tejesüveget felbontani, míg a háború el nem tüntette az üvegeket, hogy aztán újbóli felbukkanásukkor az új nemzedék ott folytassa, ahol öt éve az őseik abbahagyták.) Mindezzel párhuzamba lehet állítani az emberi kultúrát, a jungi kollektív tudatot, az archetípusokat - mindez létezik, anélkül, hogy az ősök direkt módon adnák át a következő nemzedékeknek.
Hogy miért mondom ezt mind most? Hát mert ez adja a reményt. És ez adja a vigaszt. Hogy átadom a helyem a buszon, nem dobálom el a szemetet, megpróbálom kevesebbet használni a kocsimat, áldozok a környezetvédelemre, mosolygok anyázás helyett a volán mögött, vagy sorolhatnék ezer példát - vagy soroljatok ti - és nem hülye leszek innentől a saját szememben is, hanem reményeim szerint én leszek, vagy ti lehettek a századik majom.
Nem isteni?
--------------------
A reklám helye: Ma 18 órától egyenes adás, MSZP vagy Nemeszpé címmel.
Mi a teendő? Miként lehet a társadalmi és politikai baloldalt újraépíteni? Kire szavaznál, ha most lennének a választások?
Mondjátok el véleményeteket 18 órától a 06-27-341525 telefonszámon.
A Balegyenes rádió Néprádió, bárki hozzászólhat, több hallgató is vitázhat egyidőben. Nézzétek a honlapon mikor tudunk élő adást biztosítani, és szerkesszük együtt. BALEGYENES!!! A MI RÁDIÓNK!